Αρχική » Μαθήματα Γ΄ Τάξης » Γλώσσα Γ΄ Τάξης » Ο εγωιστής Γίγαντας-1ο Μάθημα

Ο εγωιστής Γίγαντας-1ο Μάθημα

Καλημέρα, παιδιά! Εύχομαι να είστε όλοι καλά και εσείς και οι οικογένειές σας.

Σήμερα ξεκινάμε ένα μάθημα διαφορετικό! Ένα μάθημα από απόσταση, δηλαδή εσείς από το σπίτι σας κι εγώ από το δικό μου!

Αν πατήσετε πάνω στα μπλε γράμματα του τίτλου, τότε το μάθημα αυτό θα ανοίξει σε νέα σελίδα, όπου στο τέλος της σελίδας θα μπορείτε να γράφετε και τα σχόλιά σας. Μην ξεχνάτε να γράψετε και το όνομά σας!

1η Δραστηριότητα

Ανοίξτε τα βιβλία σας στο μάθημα “O εγωιστής Γίγαντας”.

Μετά πατήστε το βελάκι (play) και ακούστε το παραμύθι. Αν δεν το ακούτε, ελέγξτε αν είναι ανοιχτός ο ήχος στη συσκευή σας.

2η Δραστηριότητα

Τώρα διαβάστε κι εσείς με τον νου σας το ίδιο κείμενο.

Αν νομίζετε ότι το καταλάβατε καλά, κάντε την παρακάτω άσκηση. Τι σκορ πιάσατε; Γράψτε μου στα σχόλια.

3η Δραστηριότητα

Στη 2η παράγραφο (“Ήταν ένας τεράτιος…. ως με χαρά το ένα το άλλο” ) υπογράμμισε τα επίθετα και μετά κάνε την παρακάτω άσκηση (στα μπλε γράμματα).

4η Δραστηριότητα: Γραμματική

Σελίδα 30, Βιβλίο Μαθητή: Διάβασε προσεκτικά και μάθε για τις κτητικές αντωνυμίες .

Τετράδιο Εργασιών, άσκηση 1. Κάνε την άσκηση στο βιβλίο σου. Αν θέλεις μπορείς να την κάνεις και εδώ. (Πάτησε στα μπλε γράμματα).

5η Δραστηριότητα: Παραγωγή Γραπτού Λόγου

Πάτησε εδώ για να κάνεις μια δραστηριότητα γραπτού λόγου. Εγώ θα τη δω και θα σου απαντήσω.

6η Δραστηριότητα: Άσκηση Ορθογραφίας

Πατήστε στα μπλε γράμματα για να κάνετε την άσκηση. Μπορείτε να την επαναλάβετε όσες φορές θέλετε.

Άσκηση Ορθογραφίας

7η Δραστηριότητα: Ανάγνωση κειμένου

Στη σελίδα 86 του Βιβλίου Μαθητή διάβασε τη συνέχεια αυτής της όμορφης ιστορίας.

Πρόσφατες συζητήσεις

Συνδεδεμένα μέλη

No online members at the moment